Pies na ślubie?

Pies na ślubie?

Czy pies na weselu to dobry pomysł?
Nie dziwę się, kiedy zastanawiacie się czy Wasz czworonożny przyjaciel może pojawić się podczas najważniejszych chwil w życiu. W tym poście postaram się zwrócić waszą uwagę na istotne kwestie – czyli co brać pod uwagę podejmując decyzję o uczestnictwie zwierzaka w Waszym weselu.
Czy warto i czy wypada brać psa na przyjęcie weselne?

Ludzka fanaberia?

Pies na jakiejkolwiek imprezie nie jest powszechnym zjawiskiem a co dopiero na weselu – jednak jest to dzień wyjątkowy i wiem, że niektórzy z Was nie wyobrażają sobie momentu zaślubin bez ukochanego zwierzaka.
Przede wszystkim PIES to żywa istota i ciężko jest nam przewidzieć jak się zachowa nasz pupil. Może przeżywać wesele na wiele sposobów – zwłaszcza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Pies może przestraszy się nagłym hałasem, lub zirytować dużą ilością ludzi. Nie każdy pies przyzwyczajony jest do hałasu i tłumu ludzi. Takie bodźce mogą wywołać u niego: dyskomfort, strach i stres.
Dlatego też cała logistyka i organizacja musi być bardzo dokładnie przemyślana z uwzględnieniem przede wszystkim dobra waszego zwierzaka.

Psia logistyka

Zabranie czworonoga do kościoła czy urzędu jest nie lada wyzwaniem. Nie chcę z góry mówić, że niemożliwym (bo wszystko zależy od parafii czy urzędu) ale na pewno szansa na uczestnictwo psa w uroczystości jest minimalna.
Pewność to ślub plenerowy, na świeżym powietrzu. Najlepiej byłoby aby ślub i wesele odbywały się w tym samym miejscu – wtedy odpada Wam transport miedzy dwoma lokalizacjami.
Jeśli planujecie też wesele ze zwierzęciem, ważne jest miejsce w którym będzie się odbywać oraz możliwość wydzielenia przestrzeni dla pieska. Dodatkowo przemyślcie sprawę wyprowadzania pieska – betonowy plac przed salą to kiepski pomysł (i zabroniony)

Charakter zwierzaka

Weź po uwagę charakter swojego psa i bądź świadomy jego potrzeb. Zwierzęta są różne i nie możemy się kierować tylko swoimi egoistycznymi pobudkami. Najważniejsze powinno być dobro czworonoga.
Jeśli Twój piesek jest “lękusem” który łatwo się irytuje dużą ilością ludzi – zabieranie go na wesele nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zrobisz zostawiając go w domu, na terenie który zna i zapewniając opiekę.
A co zrobić jeśli nie masz wyjścia? Albo nie wyobrażasz sobie tego dnia bez ukochanego pupila? Nie zabieraj na całe wesele – zadbaj o pokój czy domek oraz opiekuna który wyprowadzi i nakarmili Twojego psa. Nie dla każdego psa zabieranie go na wesele jest ogromnym stresem – dlatego wstrzymałabym się od oceny. Każdy właściciel najlepiej zna swojego zwierzaka i jego dobro powinno być priorytetem.

Test zachowania

Zanim podejmiecie decyzję o zabraniu pupila rozważcie wszystkie
za i przeciw:

  • charakter pupila
  • stan zdrowia i kondycję
  • wiek psa
  • reakcje na większą grupę osób
  • reakcje na hałas i ludzi pod wpływem %

A co z gośćmi?

Wykażcie się dużą empatią ale nie tylko przywiązaniem do zwierzaka.
Popatrz na sytuację oczami psa : napięcie, emocje, mnóstwo zapachów, gwar, muzyka, dużo ludzi – czy Wasz pupil jest dobrze zsocjalizowany? Warto też uprzedzić gości o obecności pupila i uczulić aby nie zaczepiali go bez przerwy/głaskali/mówili do niego. Ważne aby goście byli świadomi, obecności zwierzaka – niektórzy są uczuleni, inni mają uraz do piesków. Bądźmy empatyczni.
Pies potrzebuje więcej snu niż człowiek. Jeśli zapewnimy mu kącik to niech się zaszyje i odpocznie.

Wszystkie możliwości- wybierz najlepszą

Jeśli stoisz przed dylematem- co zrobić ze swoim zwierzakiem podczas ślubu i wesela zastanów się nad możliwymi opcjami:

  • Zabieracie psa na wesele, ale zapewniacie mu pokój i osobę która do niego zajrzy podczas przyjęcia i wyprowadzi na spacer. Pamiętajcie, żeby była to osoba którą pies zna.
  • Pozostawić psa u kogoś zaprzyjaźnionego – kogo nie będzie na weselu. Ważne aby pies znał tę osobę.
  • Pozostawić psa w hostelu dla psów (potraktuj to jako ostateczność, pobyt w takim hostelu i tak będzie stresem dla psa).

A może “uhonorować” motywem przewodnim?

Pieska możecie zabrać na sesję zdjęciową. Jeśli macie możliwość aby uczestniczył w przygotowaniach – śmiało! Zwierzaki dobrze działają na zestresowaną Parę Młodą. A zdjęcia z ich udziałem będą dla Was pamiątką na całe życie.

Jeżeli postanowiliście nie zabierać zwierzaka – możecie go “przemycić” na ślubnych detalach- papeterii, figurce na tort czy dekoracji sali. Wszystko zależy od Waszego pomysłu! Ja bardzo polecam Wam personalizowanie swojego przyjęcia! To jaki motyw wybierzecie zależy tylko od Was.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top