Za co płacisz floryście?

Za co płacisz floryście?

Ceny usług florystycznych co roku wzbudzają wiele kontrowersji – dlaczego? Moim zdaniem, głównie z niewiedzy oraz ogłupiających programów w telewizji, gdzie Pani w uroczym garniturku pokazuje jak wtyka jeden kwiatek i zawiązuje serwetkę – i wesele GOTOWE! Czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie. Za co zatem floryści oczekują zapłaty? Zanim jednak zacznę muszę dodać- wiele Par Młodych myśli, że wynajmując florystę płaci tylko i wyłącznie za kwiaty. Jest to błędne podejście które w tym wpisie postaram się wyjaśnić.

Za kwiaty!

Kwiaty są towarem luksusowym. Koniec i kropka.  Nie ma “tanich kwiatów”.  Cena kwiatów nie bierze się z kosmosu – jest zależna od wielu czynników np. pogody, sezonowości, warunków panujących na świecie.

Poza tym od małego ziarenka do kwiatu który macie w bukiecie daleka droga – kwiaty są kupowane na specjalnych aukcjach, gdzie w skrócie możemy powiedzieć – toczy się walka o najlepsze ceny i najlepszy towar. Dopiero potem trafia on do hurtownika, oraz na giełdę gdzie kupuje kwiaty Wasz florysta. Ceny kwiatów zmieniają się w ciągu roku – w sezonie letnim są troszkę tańsze niż zimą i bardzo wczesną wiosną. Na cenę kwiatów wpływają też międzynarodowe święta jak np. dzień kobiet, walentynki czy dzień matki.

Przygotowanie indywidualnej oferty

Praca florysty to nie tylko zdobycie kwiatów na giełdzie i poutykanie ich w wazonach. Wszystko zaczyna się od przygotowania indywidualnej oferty dla Was (przecież każda para ma inny pomysł na swój ślub oraz inny budżet) Florysta musi przygotować inspiracje, poszukać dostawców, obliczyć koszty, oraz zaplanować cały charakter dekoracji Waszego wesela.

Co to oznacza?

Mówiąc najprościej – musi wymyślić kompozycje w oparciu o charakter Waszego ślubu, miejsce, porę roku, budżet jakim dysponujecie oraz Wasze wytyczne. To jest bardzo dużo czasu i pracy której Wy nie widzicie. Do tego dochodzą też wizje lokalne na obiektach weselnych i kościołach – jeśli florysta nie zna obiektu, czasem musi sprawdzić jak on wygląda i jakie daje możliwości dekoracyjne. Oprócz tego spotkania z Wami, oraz właścicielami sali weselnych. Nie należy zapominać o konsultacjach, zamianach i poprawkach w projekcie dekoracji.

Dekoracja

Przygotowanie spójnej kompozycji kwiatowej to nie tylko kwiaty – dochodzą do tego wazony, naczynia, świeczniki, stelaże często wykonywane na specjalne zamówienie i niedostępne dla przeciętnego człowieka. Oczywiście aby kompozycje powstały potrzebne będą gąbki, siatki, odżywki – do przygotowania i ułożenia kwiatów.  Dodatkowo wstążki, sznurki, pióra i inne dodatki które pasują do wybranej przez Was kompozycji.

Oprócz tego, korzystając z profesjonalnej usługi florystycznej macie możliwość stworzenia kompleksowej dekoracji – obrusy, sztućce, neony, krzesła czy księżyc do dekoracji – to wszystko i wiele więcej może przygotować Wam florysta zapewniając całkowitą, spójną aranżację Waszego wielkiego dnia.

Zakup kwiatów na Wasz dzień

Zakup kwiatów na giełdzie to kolejne wyzwanie które czeka florystę ALE nie są to przypadkowe kwiaty! Kwiaty które pasują do wcześniej ustalonej wizji, często sprowadzane specjalnie i oczywiście najwyższej jakości. O tym, że nie porównujemy kwiatów z marketu do kwiatów z giełdy wspomnę ostatni raz – tu nie ma co porównywać.  Bardzo często są to kwiatowe “odpadki”, których szanujący florysta by nie wybrał więc są sprzedawane w sklepach. Stąd ich niska cena i często zgniłe łodygi.  Nie zawsze udaje się kupić kwiaty tylko sezonowe – poza tym uwaga cenna zapamiętania “sezonowy” nie zawsze oznacza najtańszy. Niektóre kwiaty, np. ukochane przez Panny Młode piwonie nawet w sezonie nie są najtańszym kwiatem.

Logistyka i montaż

Kwiaty są towarem, którego florystka nie może kupić tydzień lub dwa wcześniej. Zakupy robi się zwykle
ok dobę/lub dwie przed weselem. Jeśli jakiś towar okaże się “wadliwy” trzeba szybko znaleźć jego odpowiedni zamiennik. Należy dodać, że na giełdzie też pracują ludzie i zdarzają się “opóźnienia”
co sprawia, że poziom stresu w takiej pracy jest dość wysoki.

Po zakupach zaczyna się “kondycjonowanie kwiatów” oraz przycinanie, układanie kompozycji (oczywiście w odpowiednich warunkach) tak aby w dniu ślubu kompozycje były gotowe do zawiezienia w miejsce uroczystości.  Należy też wspomnieć, że nie wszystko florysta może przygotować wcześniej – sporą część dekoracji robi się “na bieżąco” w miejscu ślubu/wesela. Florystki zatem pracują jak mrówki kilka dni przed Waszym weselem nad kompozycjami aby w dniu wesela było najpiękniej – tak, jak sobie wymarzyliście.
Cały montaż, dźwiganie, rozkładanie i sprzątanie jest po stronie firmy florystycznej – tak, aby Panna Młoda miała spokojną głowę i czas na przygotowanie się do najważniejszego dnia w życiu.

Umiejętności i doświadczenie

Umiejętności, talent, doświadczenie czy wiedza zdobywana na kursach i szkoleniach – tego nie da się wycenić. Lata praktyki oraz budowanie swojej pozycji na rynku. Każdy florysta ma swoje sekretne patenty, które pozwalają mu tworzyć piękne kompozycje. Przeglądając oferty patrzcie w portfolia, porównujcie (mądrze!) oferty – i wybierzcie osobę, której poczucie estetyki, umiejętności sprostają Waszym oczekiwaniom. Dodam też oczywistą rzecz ale istotną – płacimy też za pracę, ciężką fizyczną pracę.

PS: nabytego doświadczenia na prawdziwych realizacjach nie zastąpią ŻADNE szkolenia i kursy. Pracując przy dekoracji wesela zdobywa się umiejętności oraz zdolność “gaszenia pożarów” jakich nie nauczą nigdzie. Dlatego, florysta który jest długo na rynku powinien odpowiednio się cenić.

Sprzątanie po weselu

Kiedy Wy słodko śpicie, po zabawie do białego rana, florysta bladym świtem rusza na misję “DEMONTAŻ”.  Wszystkie dekoracje muszą być rozebrane, posprzątane a kwiaty posegregowane.

Często jest tak, że w danym miejscu tego samego dnia odbywa się kolejne wesele więc trzeba działać szybko i sprawnie. Później wszystko trzeba wymyć, posegregować, sprawdzić ewentualne zniszczenia, wyrzucić odpady. Całkiem sporo roboty prawda? Ale o tym już zwykle młoda para nie pamięta 😉

Podatki i inne miłe rzeczy

Biznes is biznes – kto prowadzi legalny biznes w Polsce wie ile to kosztuje. Każdy ma swoje koszty, jednak mogę napisać że:
– podatki
– transport i benzyna
– opłata za pracowników
– media
– lokal i czynsz
– marketing to niektóre składowe ceny.
Oprócz tego prowadzenie biznesu to też ZYSK. Bo florysta to zawód i źródło utrzymania a nie drogie hobby.

Kwiaty są piękne

Mam nadzieję, że ten wpis przybliżył Wam zagadnienie tematu “drogich kwiatów”. Nie każdy musi korzystać z usług profesjonalisty ale szanujmy siebie wzajemnie i cudzą pracę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top